Ukončenie projektu CeBMI – Erasmus+

Hlavný prínos riešenia projektu predstavujú výučbové materiály pre študijné predmety nového inžinierskeho študijného programu Biomedicínska informatika. Vytvorené materiály umožnia prípravu odborníkov v oblasti aplikovanej informatiky, ktorí budú pripravení na tvorbu medicínskych softvérových aplikácií a spoluprácu s výskumníkmi a lekármi. Tvorba takýchto softvérových aplikácií je perspektívny a bude veľmi žiadaný smer vývoja v našej spoločnosti.

Dosiahnuté výsledky projektu zodpovedajú vopred naplánovaným cieľom. Ide najmä o tieto oblasti:

  • Pripravená a vydaná vysokoškolská učebnica a skriptá pre podporu predmetov nového inžinierskeho študijného programu Biomedicínska informatika na FRI UNIZA.
  • Vytvorené softvérové aplikácie, projekty a výučbové pomôcky, ktoré sa používajú na praktických a laboratórnych cvičeniach počas výučby predmetov.
  • Implementovaný a nasadený on-line portál (https://cebmi.fri.uniza.sk/portal), ktorý obsahuje aktuálne metodické a učebné materiály pre študentov. 
  • Účastníci projektu publikovali 2 publikácie v časopisoch sa zúčastnili na 9 medzinárodných konferenciách a seminároch. Na týchto konferenciách bolo prezentovaných 17 príspevkov. Prezentované príspevky obsahujú výsledky a materiály, ktoré boli použité (a) na disemináciu novootvoreného inžinierskeho študijného programu Biomedicínska informatika, (b) počas prípravy záverečných prác, softvérových aplikácií a organizácie portálu a (c) v materiáloch študijných predmetov.  
  • Pre študentov a doktorandov odboru Biomedicínska Informatika bol organizovaný medzinárodný seminár Biomedical Technologies (22-24 Júna 2021). 
  • Inžinierskemu študijnému programu Biomedicínska informatika na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline udelená akreditácia. Počas implementácie projektu sú študenti, ktorí úspešne skončili študijný program Biomedicínska informatika a  obhájili svoje diplomové práce. V tejto chvíli vyzerá, že výučba študentov bude pokračovať aj v budúcom období.

Finančné prostriedky z poskytnutých dotácií za celé obdobie riešenia projektu boli využité účelovo podľa vopred naplánovaného rozpočtu.  V prvé roky riešenia projektu boli finančné prostriedky použité najmä na nákup výpočtovej techniky pre vytvorenie pracovných miest riešiteľov projektu.  Posledný rok boli finančné prostriedky boi využité na podporu mobility účastníkov projektu pre dissemináciu a propagáciu získaných výsledkov na rôznych konferenciách,  seminároch a pracovných stretnutiach. Táto nevyrovnanosť použitia rozpočtu je zdôvodnená COVID obmedzeniami v rokoch 2020 až 2022.

Ukončenie projektu CeBMI – Erasmus+

V návaznosti na předchozí rozhodnutí o jednorázové finanční podpoře holdingu FONS JK Group, a.s. Ukrajině se správní rada holdingu rozhodla pokračovat v potřebné kontinuální pomoci a do odvolání pravidelně měsíčně podporovat snahu Ukrajiny o obranu vlastního území a národa. V současné době budeme každý měsíc posílat za holding 250tisíc na účet zastupitelského úřadu Ukrajiny v ČR. Chceme tímto krokem dát i signál, že naše podpora Ukrajině by měla být průběžná a dlouhodobá. I když doufám, že v dohledné době skončí válečný konflikt, bude i prostá obnova do původního stavu potřebovat spoustu let a obrovskou sumu finanční pomoci. Přispíváme tudíž i my naší malou kapkou, kterou doufejme budou následovat i ostatní společnosti a státy.

Na závěr bychom chtěli říci, že chceme věřit, že v co nejbližší době nebudeme přispívat na pomoc v obraně Ukrajiny před Ruskem, ale na její obnovu do lepšího stavu, protože Rusko bude muset pod sankcemi mezinárodního společenství zaplatit všechny způsobené škody, i když promarněné životy lidí už nikdo žádné straně nedokáže ničím vyrovnat.

Správní rada FONS JK Group, a.s.

Kontinuální pomoc Ukrajině

Zřejmě každý z Vás intenzivně vnímá, co se děje v současné době na Ukrajině, kdy Ruská federace pod vedením Putina napadla sousední stát vojenskou silou. V Evropě je válka, lidská tragédie, chceme jako holding podpořit obrannou aktivitu Ukrajiny.

Správní rada FONS JK Group, a.s. zastupující společnosti STAPRO s. r. o., MeDila spol s.r.o., Laboratoř lékařské mikrobiologie s.r.o., BIONIK Stapro Group s.r.o. a CICERO Stapro Group s.r.o.  se rozhodla odeslat na účet Velvyslanectví Ukrajiny v Praze finanční dar ve výši 1 milion korun.

Těm, kteří se rozhodnou z vlastních zdrojů podpořit stejnou či jinou sbírku, předem velmi děkujeme za vyjádřenou sounáležitost. Věříme, že veškerá pomoc bude velmi efektivně využita a nebudeme mít v Evropě dlouhodobě okupované státy, tak jak jsme tomu byli dlouhou dobu zvyklí u nás. 

Celá situace je určitě hrozná a děsivá. Pro nás, kteří žádnou válku nezažili jen velmi těžko představitelná, ale síla vůle, se kterou se brání celá Ukrajina invazi ruských vojsk, je přes všechnu tu hrůzu určitě inspirující aspoň pro to, abychom si utáhli opasky a pomohli, jak jen to bude možné. 

Správní rada FONS JK Group, a.s.

Pomoc Ukrajině

Call for action: K2 – Cooperation for innovation and the exchange of good practices – Knowledge Alliances

Project:

612462-EPP-1-2019-1-SK-EPPKA2-KA

UNIVERSITY-INDUSTRY EDUCATIONAL CENTRE IN ADVANCED BIOMEDICAL AND MEDICAL INFORMATICS (CeBMI)

Biomedical and Medical Informatics (BMI) is a very dynamic field undergoing rapid evolution and  centrally featured in health reforms across Europe.  Emerging technologies in BMI are central to making healthcare more personalised, precise, reliable, safer and cost effective. The increased interest in BMI education and training is leading to transformative trends in creating new educational programs at higher education institutions in Europe offering a BMI degree. New emerging interdisciplinary domains are being added to the curriculum offering additional possibilities and challenges for engineers and system scientists to be involved, but at the same time imposing new demands on core teaching and learning competences.

The development and implementation of the Centre-BMI to support educational process and courses appropriately addresses this pressing and real problem. This Centre will exploit new innovative cloud-based technology to support the creation and delivery of new courses/subjects in BMI that is complex and multidisciplinary. Courses will be offered both at the undergraduate and postgraduate levels to address a wide spectrum of core competency requirements. The Centre will provide an invigorating environment for the cooperation of technical, medical universities, and enterprises in BMI that will provide a pool of supplementary expertise, skills, and competences in this area. Both universities and enterprises’ contemporaneous participation in the project fosters a new trend of integrated medicine and IT educational provision relevant for the definition of an emerging innovative BMI-related professional profile that is well sought after by enterprises. This Centre will be open to other non-consortium partners that would like to be involved in cooperative activities helping to ensure the project’s impact and sustainability.

Organisation name  Country
Zilinska Univerzita v Ziline (UNIZA) Slovakia
Leeds Beckett University (LBU) UK
Peter L. Reichertz Institute for Medical Informatics of the Technical University of Braunschweig (TUB-PLRI) Germany
Università Campus Bio-Medico di Roma (UCBM) Italy
Universidad Rey Juan Carlos (URJC) SPAIN
University of Oulu (UOULU) Finland
Universitat de Valencia (UV) Spain
TELESIG Ltd (TELESIG) Bulgaria
STAPRO SLOVENSKO s.r.o. (Stapro) Slovakia
Dr. Guido Kaufmann e.K. (DGKeK) Germany
Amnim d.o.o. (Bioanim) Slovenia
Ostravska Univerzita (OU) Czech Republic
Hospital of Zilina (FNsPZ) Slovakia

 

STAPRO SLOVENSKO s.r.o. je súčasťou projektu Erasmus+

Už vyše roka sa úspešne používajú systémy produkčného radu FONS v Nemocnici novej generácie v Michalovciach (člen siete nemocníc Svet zdravia). Implementované bolo klastrové usporiadanie príbuzných oddelení s plávajúcimi lôžkami, centrálna príprava liekov (CPL) s robotickým balíčkovaním liekov, 2D kódmi a náramkami pacientov, kanban metóda na dopĺňanie ŠZM do skladov, triáž na urgente, OŠE štandardy a celý rad ďalších inovatívnych riešení. Riešenia CPL a kanban sú implementované ako prvé na Slovensku i v Čechách a spoľahlivo zabezpečujú prípravu a distribúciu liekov a ŠZM pre všetky lôžkové oddelenia. Pacient a balíček liekov je identifikovaný čítačkou z náramku a z balíčka liekov.

 

Nemocnica novej generácie Michalovce

(viac…)

STAPRO – 30 rokov s Vami

stapro_pf_2020_aktualita_sr

PF 2020

STAPRO SLOVENSKO s.r.o. je dodávateľom nemocničného informačného systému FONS Enterprise pre Nemocnicu Lučenec.

Od 1.8.2019 FONS Enterprise nahradil doteraz používaný náš vlastný NIS MEDEA novým moderným riešením. Implementované riešenie pokrýva tieto oblasti:

  • ambulantná, lôžková a jednodňová starostlivosť
  • rádiologické pracoviská s integráciou na PACS
  • pracoviská rehabilitácie
  • elektronická komunikácia so SVLZ pracoviskami
  • sklady liekov a ŠZM, evidencia spotreby liekov až na pacienta a iné.

FONS Enterprise v nemocnici Lučenec

STAPRO SLOVENSKO s.r.o. je dodávateľom nemocničného informačného systému FONS Enterprise pre Nemocnicu Malacky, ktorá je členom skupiny MEDIREX Group.

Od 1.3.2019 FONS Enterprise nahradil doteraz používaný NIS novým moderným riešením. Implementované riešenie pokrýva tieto oblasti:

  • ambulantná, lôžková a jednodňová starostlivosť
  • rádiologické pracoviská
  • pracoviská rehabilitácie
  • oddelenie centrálnej sterilizácie
  • elektronická komunikácia so SVLZ pracoviskami (Medirex, Medicyt)

Spustenie klientskeho centra plne integrovaného vo FONS Enterprise bude uvedené do prevádzky 1.4.2019.

Súčasťou projektu je nasadenie manažérskeho informačného systému od 1.5.2019, ktorý bude nástrojom pre riadenie nemocnice na sledovanie v oblastiach:

  • ekonomika
  • lieková logistika
  • operačné sály
  • vykazovanie do zdravotných poisťovní

Nemocnica Malacky

Mediconet je poskytovateľom nadštandardnej ambulantnej starostlivosti prostredníctvom vlastných a partnerských zdravotníckych zariadení. Implementácia FONS Enterprise mala za cieľ zefektívniť manažment pacienta, sledovať a vyhodnocovať rôzne typy produktov, kariet a ich časových platností. Ďalším hlavným cieľom bolo podporiť procesy zamerané na pracovnú zdravotnú službu a evidenciu zamestnávateľov a vykonaných preventívnych prehliadok s časovou platnosťou každej prehliadky. Reporting a analýzy dát boli nevyhnutnou súčasťou implementácie diela.